+90 (545) 287 50 47

ÖN BİLGİLENDİRME FORMU

MADDE 1 – SATICI BİLGİLERİ

Unvanı : BY ARİ

Adres : 10 Temmuz Caddesi 45 A Yenimahalle Bakırköy İstanbul

Vergi Dairesi : BAKIRKÖY

Vergi No : 376 366 23488

Telefon : 0212 983 71 86

WhatsApp Hattı : 0545 287 50 47

Web Adresi: evdekorasyonbyari.com

E-posta : info@evdekorasyonbyari.com

MADDE 2- SÖZLEŞMENİN KAPSAM VE KONUSU

İşbu Ön Bilgilendirme Formu kapsamında, ALICI ’ya siparişe ilişkin bilgilendirmeler yapılmaktadır. ALICI ’nın Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği kapsamında, mesafeli satış sözleşmesini onaylaması gerekmektedir. Siparişe ilişkin oluşan ön bilgilendirme formu ve mesafeli satış sözleşmesi, sipariş onay e-postası ile ALICI’nın e-posta adresine gönderilmektedir. ALICI, Siparişe ilişkin bu sözleşmelere, sipariş onay e-postasından ulaşılabilir.

MADDE 3 – SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜNLERİN TEMEL ÖZELLİKLERİ VE ÖDEME BİLGİLERİ

{URUNLER}

Ödeme Yöntemi

{ODEME_YONTEMI}

Teslim Şartları

Kargo Yöntemi: GÖNDERİCİ ÖDEMELİ SABİT FİYATLI KARGO

Ürün, sözleşme tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde, sipariş detayında belirtilmiş olan ALICI posta adresine teslim edilecektir.

MADDE 4 – CAYMA HAKKI

ALICI sözleşme konusu mal/ürünün ; iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve evdekorasyonbyari.com web sitesinde yayınlanmış olan önbilgiler gereğince, ambalaj ve içeriğinin kargoda  hasar görmesi halinde cayma hakkına sahiptir. Bu cayma hakkını ürünün kendisine tesliminden itibaren  14 (on dört) gün içinde kullanabilir.

Cayma hakkının kullanılması için ayni süre içinde SATICI ’ya  E-Posta veya WhatsApp mesajı ile bildirimde bulunulması, Cayma Hakkının  kullanılması halinde,  3. kişiye veya ALICI ’ya teslim edilen mal/ürüne ilişkin fatura aslının iadesi zorunludur.

Cayma hakkına ilişkin ihbardan 3 iş günü içerisinde ürünün anlaşmalı kargo ile veya elden fatura adresine teslim edilmesi gerekmektedir. Mal/ürün  ayıplı veya kusurlu ise iade talebi ile birlikte ayıp veya kusurun kargo teslim günü içerisinde fotoğraflanması ve fotoğrafların SATICI ’ya gönderilmesi gerekmektedir. Bu durumda kargo, anlaşmalı kargo firması ile iade edildiği taktirde kargo ücreti SATICI tarafından karşılanacaktır. Mal/ürün ayıplı veya kusurlu değil ise kargo ücreti ALICI ‘ya aittir. Mal/Ürün gönderildiği şekilde hasar görmemiş olarak SATICI ‘ya ulaşmalıdır. Mal/ürün hasarlı geldiği taktirde hasar kargo sürecinde oluşmuş olsa dahi iade veya değişim kabul edilmeyecektir. Mal/ürünün sağlam ulaşmasını takip eden  3 iş günü içinde mal/ürün bedelini gösteren Alıcı faturasının da satıcıya iade edilmiş olması şartı ile ,mal/ürün bedeli   ALICI ’ya iade edilir . İade için SATICI ‘ya AD SOYAD ve IBAN bilgisi verilmelidir. Fatura aslı gönderilmezse ALICI ’ya bedel iadesi yapılmaz.

MADDE 5 – CAYMA HAKKINI KULLANILAMAYACAĞI HALLER

ALICI aşağıdaki hallerde cayma hakkını kullanamaz.

  1. Tek kullanımlık ürünler
  2. Hızlı bozulan, bozulabilen ürünler.
  3. ALICI’nın isteği üzerine özel olarak hazırlanan ürünler
  4. Tesliminden sonra koruyucu unsurları (ambalaj, bant, koruyucu ambalaj vb.) açılmış olan mallar.

MADDE 6 – GEÇERLİLİK

Sipariş işlemi tamamlandığında, işbu sözleşmeye ilişkin tüm maddeler TÜKETİCİ tarafından okunup, kabul edilmiş sayılır.

MADDE 7 – UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ

İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin uygulanmasında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri, söz konusu değerin üzerindeki anlaşmazlıklarda ALICI’nın satın alma işlemini gerçekleştirdiği yerdeki Tüketici Mahkemeleri yetkili olacaktır.

SATICI: BY ARİ

ALICI: {FATURA_TAM_AD_UNVANI}

ONAY TARİHİ: {GUNCEL_TARIH}