+90 (545) 287 50 47

TESLİMAT VE İADE ŞARTLARI

TESLİMAT VE KARGO

Siparişim elime nasıl ulaşır?

Siparişlerinizin gönderimi ( İNDİRİM ANLAŞMALI ) – YURTİÇİ KARGO FİRMASI ile sağlanmaktadır.

Siparişim kaç günde elime ulaşır?

Paketin kargoya verilmesi sipariş tarihinden itibaren 1-3 iş günü içerisinde gerçekleşir. Cuma günü verilen siparişler araya hafta sonu girdiğinden Pazartesi gününe sarkabilir. İndirim ve kampanya dönemlerinde paketin kargoya verilmesi 3-5 iş günü içerisinde yapılır.

Yurt dışına sipariş gönderiyor musunuz?

Siparişler sadece Türkiye sınırları içerisine yer alan teslimat adreslerine gönderilmektedir. Yurtdışına ürün gönderimimiz bulunmamaktadır.

Kargo bedelini kim öder?

Kargo bedelini ALICI öder.

Siparişimin kargo takibini nasıl takip yapabilirim?

Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde tarafınıza Kargo Firması Tarafından SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Siparişinizi teslim aldığınızda kargo paketinde yırtılma, ezilme, ıslanma vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kargo görevlisinin yanında kontrol etmelisiniz. Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde bir problem olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir. Tutanak, ürün değişimi ve iade sürecinde işlemlerinde işinizi kolaylaştıracaktır.

Ürün kargodan kırık geldi ne yapmalıyım?

Ürünler Garantili Kargo kapsamında yollanmaktadır. Ürün teslim alındığı gün içerisinde, kargodan kaynaklı oluşan hasar tarafımıza fotoğraflar ile bildirilmelidir. Kargo kaynaklı hasar oluşmuş ürün iade alınacak veya değişilecektir. Tepsilerde ayna çatlağı oluştuğu durumlarda tepsi için ayna kesim parası aynı gün içerisinde hesabınıza yatırılacaktır.

İPTAL VE İADE

İptal ve İade Koşulları

Siparişimdeki ürünü / ürünleri iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Sevkiyatta oluşabilecek ezilme, bozulma gibi istenmeyen bir durum görüldüğü zaman, ürün ambalajı bozulmadan ve kargonun geldiği gün ürün resminin çekilerek  Whatsapp hattımız (0 545 287 50 47) veya info@evdekorasyonbyari.com E-Posta adresine iletilmesi gerekmektedir.

Kişiye özel hazırlanan siparişlerde iade ve değişim kabul edilmeyecektir.

İade etmek istediğiniz ürünlerin Kargo ücreti müşteriye aittir.

İade ettiğiniz ürünler iade şartlarına uyduğu takdirde, geri ödemeler ürün bize ulaştıktan sonraki 10 gün içerisinde iletilmektedir. Bundan sonraki süreci bankanızdan takip edebilirsiniz.

İade ürün/ürünlerinizi mutlaka iade sebebini bildiren bir not eki ve orijinal ambalajında ve faturanın aslı ile birlikte aşağıda belirtilen adrese gönderiniz.

By Ari Ev Dekorasyon

10 Temmuz Caddesi 45 A Yenimahalle 34142 Bakırköy – İstanbul

İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

385 SAYILI VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ UYARINCA YENİ UYGULAMA!

Eğer vergi mükellefi değilseniz, almış olduğunuz ürünü iade ederken elinizde bulunan firmamıza ait Fatura ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir.  Aksi takdirde iade işleminiz tamamlanmayacaktır.